lipca 13, 2017

W drodze do równowagi

Równowaga, szczęście, zdrowie - to części składowe jednego zjawiska tzw. spójnej całości. Doświadczasz tego, gdy pozostajesz w harmonii. Kiedy Twoje ciało otrzymuje odpowiednią porcję energii, ani mniej ani więcej, wtedy właśnie funkcjonujesz w rytmie i masz w sobie równowagę

W drodze do równowagi
Natomiast, kiedy zaczynamy przygodę ze zrzucaniem nadprogramowych kilogramów często zapominamy o tym, że sposób odżywiania wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale również (a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że przede wszystkim) na nasze zdrowie psychiczne i społeczne funkcjonowanie.

Zarówno niedobór jak i nadmiar witamin i minerałów jest niekorzystny dla naszego zdrowia. Prowadzi zwykle do uczucia zmęczenia, braku energii, a często także do poważnych chorób. W przypadku spadku kondycji psychicznej, związanego ze stosowaniem diety, mówi się nawet o pewnego rodzaju depresji, która wynika z konieczności podporządkowania się diecie. Przejawia się to najczęściej obniżoną koncentracją, zmianami nastroju, apatią, zaabsorbowaniem kwestiami związanymi z jedzeniem.

Sama przyznaj czy nie zdarzyło Ci się tak, że będąc na diecie (nawet nie tej bardzo restrykcyjnej) cały czas myślałaś o tym kiedy i co zjesz na następny posiłek? Z doświadczenia, zarówno swojego jak i moich Klientów wiem, że tak właśnie jest.

Na co dzień pracuję z osobami, które chcą schudnąć, poprawić stan swojego zdrowia i jednym z elementów pracy jest zgłębianie świadomości na temat siebie, emocji i swoich zachowań. Klienci pogłębiają również wiedzę z zakresu odżywiania i reagowania na poszczególne produkty. Tutaj często zapoznają się, także z różnego rodzaju badaniami naukowymi, które dowodzą m.in, że diety typu "schudnij 15 kg w miesiąc" nie są ani zdrowym, ani skutecznym sposobem na trwałą zmianę i utratę nadprogramowych kilogramów. 

Najważniejszą i najbardziej skuteczną formą w drodze do równowagi jest obserwowanie siebie. Słuchanie swojego ciała. Ono przecież nie jest Twoim wrogiem. Obserwowanie naturalnych reakcji ciała, traktowanie ciała z uwagą oraz odpowiedź na takie pytania:

Jak długo już próbuję się odchudzać ?
Czego próbowałam ?
Jakie efekty to przyniosło ?
Czy to służyło mojemu ciału ?


Są już połową drogi do uzyskania większej równowagi i wymarzonej sylwetki. Bo jeśli dotychczasowe sposoby nie dały zadowalających rezultatów, to znak, że należy wybrać inną drogę. Okazuje się bowiem, iż szereg mechanizmów fizjologicznych i psychologicznych powoduje, że diety, które były stosowane jako sposób na nadwagę, w wielu przypadkach stały się jej przyczyną.

Na przykład stosowanie restrykcyjnych diet prowadzi do obniżenia tempa metabolizmu, rozregulowania mechanizmów kontroli apetytu, uwrażliwienia uwagi na bodźce związane z jedzeniem, a w efekcie do nadmiernej konsumpcji. Zatem nie tędy droga.


Zbilansowana dieta
Odpowiednio zbilansowana, racjonalna, zrównoważona i naturalna - taka właśnie powinna być zdrowa dieta. Pomimo tego, że wciąż pojawiają się coraz to nowe, modne diety to jest kilka podstawowych zaleceń, które jakoś szczególnie się nie zmieniają. 

Białko, wapń, produkty pełnoziarniste, różnego rodzaju kasze, warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze nienasycone - te wszystkie produkty powinny znaleźć się na talerzu osób, które nie tylko chcą schudnąć, ale po prostu zdrowo się odżywiać.
Seler z jarmużem i pieczarkami
W mojej opinii proste posiłki stworzone na bazie podstawowych, naturalnych składników, są nie tylko zdrowe, ale także proste w przygotowaniu, inspirację do takich dań możesz znaleźć w zakładce przepisy. Jeśli do przygotowania swoich potraw będziesz wykorzystywać sezonowe warzywa i owoce, to oprócz tego, że dania będą odżywcze (bogate w witaminy i minerały), mogą również być całkiem tanie. Takie gotowanie zgodnie z porą roku, z pewnością dużo ułatwia i jest coraz bardziej popularne.


Bardziej od ilości liczy się jakość

W zdrowym odżywaniu istotna jest nie tylko ilość spożywanych kalorii, ale przede wszystkim jakość tego co jemy. Bo im jemy bardziej wartościowe odżywczo produkty, tym rzadziej organizm ma ochotę na te mniej zdrowe przekąski.


Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie sprawę z zagrożeń oraz chorób jakie niesie za sobą niezdrowy tryb życia i nieodpowiednie odżywianie, tym samym zwracamy uwagę na to co wrzucamy do naszego zakupowego koszyka, a później na nasze talerze.

Aby się jednak o tym przekonać, że nie tylko kalorie się liczą, zachęcam Cię do zrobienia kilkutygodniowego eksperymentu. Każdego tygodnia stopniowo wyeliminuj ze swojego jadłospisu niesprzyjające produkty. Sama wybierz, z których produktów chcesz zrezygnować w pierwszej kolejności (możesz zacząć od tego, którego wyeliminowanie będzie dla Ciebie najprostsze). Zrezygnuj, więc z tłuszczy zwierzęcych i trans, wszelkiego rodzaju kupnych sosów, przetworzonych słodyczy, cukru i przekąsek, zastępując je jednocześnie dowolną ilością ulubionych warzyw, owoców. Wprowadź do swojej kuchni zdrowe tłuszcze (typu oliwa z oliwek, olej lniany, olej z czarnuszki itp.), pełnoziarniste pieczywo czy makarony, wszelkie kasze, rośliny strączkowe itd.


Do tego każdego dnia wypijaj odpowiednią ilość wody (tzn. około 2-2,5 l), aby nawodnić i nawilżyć komórki swojego ciała. Nie przejmuj się tak bardzo kaloriami. Jedz tyle, abyś nie odczuwała głodu. Słuchaj swojego ciała, jedz uważnie, zgodnie ze wskazówkami opisanymi tutaj. Ciało samo powie Ci kiedy ma już dość i jest nasycone.
Uważność w jedzeniu jako sposób do osiągnięcia równowagi

Sama zobaczysz, że po pewnym czasie poczujesz się zdecydowanie lepiej, lżej, młodziej, zdrowiej i szczęśliwej, a tym samym w większej równowadze.


Ciekawa jestem jakie są Twoje doświadczenia z wprowadzaniem zdrowego odżywiania i równowagi do swojego życia. Podziel się nimi w komentarzu.
Jeśli czujesz, że chciałabyś jeszcze popracować, nad którymś obszarem zapraszam Cię do kontaktu i spotkania ze mną.


Życzę owocnej drogi 😊

Pamiętaj, że możesz też dołączyć do społeczności na facebook'u Ogród Możliwości i Zdrowe Odżywianie, gdzie znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.


Zapraszam!!

Źródła:

Cuda nie diety Charaktery magazyn psychologiczny Nr 7 2013

Równowaga ciała i umysłu Osho

6 komentarzy:

 1. Jestem po takim oczyszczaniu który polegał na zmianie nawyków. Nawet schudłam kilka kilo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Gratuluję sukcesu i trzymam kciuki za utrzymanie wagi :)

   Usuń
 2. Uwielbiam owoce i warzywa. Kiedy jest cieplo prajtycznie moge zyc tylko nimi. Fajny wpis rowniez uwazam ze rownowaga jest potrzebna, we wszystkich dziedzinach zycia <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z Tobą zgadzam :) A z warzyw i owoców szczególnie teraz warto korzystać, bo mają najwięcej wartości odżywczych.

   Usuń
 3. Nigdy nie byłam na diecie. Schudłam dzięki ćwiczeniom i racjonalnemu odżywianiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, gratuluję :) Racjonalne odżywianie to jeden z podstawowych filarów dla zachowania równowagi w życiu. Pozdrawiam

   Usuń

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger