stycznia 20, 2016

Produkty pełnoziarniste

DOBROCZYNNY WPŁYW PRODUKTÓW PEŁNOZIARNISTYCH.
Produkty zbożowe powinny stanowić główne źródło energii w zrównoważonej diecie każdego człowieka. Dziś wiele czytamy na temat pełnoziarnistych produktów, pełnoziarnistym pieczywie, makaronie, ryżu, płatkach itp. Co właściwie oznacza, że pieczywo jest pełnoziarniste ? Zanim do tego przejdziemy przyjrzyjmy się budowie ziarna.

Ziarno zbudowane jest z:
  • bielma, które jest skrobią złożoną z wielu cząsteczek glukozy
  • zarodka, który składa się z wielu minerałów oraz witamin
  • łuski (okrywy nasiennej) bogatej m.in. w błonnik oraz minerały i witaminy.
Produkty pełnoziarniste to takie, które przygotowane są z mąki z pełnego przemiału czyli nieoczyszczonej. Co to oznacza ?

Oznacza to tyle, że mąka taka powstała z ziaren nie pozbawionych zewnętrznej warstwy czyli okrywy nasiennej. Pełnoziarniste kasze, ryż, płatki zbożowe również nie są pozbawione łuski. Produkty pełnoziarniste są zatem bogate w wiele minerałów takich jak: żelazo, cynk, magnez, fosfor czy wapń, jak również witaminy z grupy B oraz witaminę E. Jednocześnie są bogate w fitoestrogeny oraz sterole i stanowią jedno z najważniejszych źródeł błonnika pokarmowego.

Z kolei oczyszczając mąkę poprzez odsiewanie łupin, które służą później do produkcji otrąb oraz zarodków pozbawiamy ją większości minerałów, witamin oraz błonnika. Biała mąka jest bowiem czystym bielmem ziarna.  
Błonnik, który występuje w produktach pełnoziarnistych, pomimo tego że jest nieprzyswajalny przez ludzki organizm ma niezwykle istotne znaczenie dla naszego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie jest działanie błonnika ? Błonnik:
  • obniża stężenie cholesterolu we krwi, poprzez wiązanie go w jelitach i wydalanie z organizmu,
  • zmniejsza wchłanianie węglowodanów i opóźnia wchłanianie glukozy, 
  • posiada zdolność wiązania metali ciężkich i innych toksycznych substancji zatem działa odtruwająco,
  • zmniejsza liczbę lipidów i trójglicerydów we krwi, wskutek wiązania ich w świetle jelita i zwiększonego wydalania, 
  • przyspiesza także przesuwanie się treści pokarmowej przez dolne odcinki przewodu pokarmowego, przez co ułatwia wypróżnianie.
Biorąc powyższe pod uwagę błonnik jest bardzo pomocny w walce z otyłością. Pod wpływem wody pęcznieje i wypełnia jelita, zmniejszając tym samym uczucie głodu. Opóźnia także moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek, w związku z czym po jego zjedzeniu czujemy się dłużej syci. Błonnik zmniejsza także ryzyko zachorowania na przewlekłe nieżyty jelit, raka jelita grubego, zaburzenia krążenia oraz zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu II.
Jest zatem wiele korzyści z wprowadzenia do swojej codziennej diety produktów pełnoziarnistych. Niemniej gwałtowne zwiększenie ilości produktów bogatych w błonnik może spowodować nieprzyjemne skutki, takie jak ból brzucha czy uczucie wzdęcia. Dlatego pamiętaj o umiarze. Jeśli do tej pory Twoja dieta była uboga produkty pełnoziarniste warto zastosować stopniowe ich wprowadzanie i nie przekraczać dziennego spożycia błonnika, które według Światowej Organizacji Zdrowia (dla osób dorosłych) wynosi 20-40 g na dobę. Dbaj również o to by wypijać odpowiednią ilość płynów, bo błonnik "lubi" wodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger