maja 13, 2017

Jaka nadzwyczajna moc drzemie w zwyczajnej pokrzywie?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to jedna z tych roślin, którą poznajemy już we wczesnym dzieciństwie. Niestety wielu z nas kojarzy ją z tej mniej przyjemnej strony. Zaczerwienie, pieczenie, wysypka i swędzenie to najczęstsze objawy kontaktu z pokrzywą, a to za sprawą występujących w niej substancji takich jak kwas mrówkowy, histamina i serotonina. Tymczasem pokrzywa zwyczajna należy do cenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii ze względu na jej skład chemiczny, ale także jest z powodzeniem wykorzystywana w kuchni, kosmetyce czy przemyśle. Przeczytaj jaka nadzwyczajna moc drzemie w zwyczajnej pokrzywie.

Pokrzywa zwyczajna i jej nadzwyczajna moc

Roślina ta jest rozpowszechniona na prawie na całej półkuli. Towarzyszy człowiekowi od wieków, rosnąc w pobliżu zabudowań, przy drogach, na polanach, pastwiskach, zaroślach czy w wilgotnych lasach. W Polsce jest pospolitym chwastem, ale występuje także w Europie, Azji, Afryce Północnej i Ameryce Południowej.



O właściwościach leczniczych i odżywczych tej rośliny pisali już starożytni Hipokrates, medyk nadworny Nerona - Dioskurides, Pliniusz Starszy, Paracelsus i Scribonius Largus. Pokrzywa była też ulubioną rośliną leczniczą słynnej benedyktynki - świętej Hildegardy. 

Za co była i jest do dziś ceniona pokrzywa zwyczajna ?

W czym tkwi jej nadzwyczajna MOC ?

Zawarte w pokrzywie (przede wszystkiej młodej - zbieranej właśnie teraz na przełomie kwietnia i maja) składniki stanowią doskonałe źródło witamin A, C, E i K,  biopierwiastków takich jak wapń, magnez, żelazo i krzem. Dodatkowo roślina ta kryje w sobie cały komplet witamin z grupy B (najwięcej B2), ale też wiele rzadkich mikroelementów takich jak molibden, kobalt, miedź czy mangan. Ponadto jest bogata w:


  • kwasy organiczne (m.in. glikolowy, glicerynowy, mrówkowy,
  • kwasy tłuszczowe (linolenowy, palmitynowy)
  • garbniki 
  • karotenoidy
  • chlorofile
  • fitosterole
  • lecytynę
Zarówno w ziołolecznictwie, kuchni czy kosmetyce najczęściej wykorzystuje się liście i młode pędy pokrzywy. Natomiast typowo lecznicze są przede wszystkim korzenie, a rzadziej jej nasiona. Tak jak wcześniej wspomniałam pokrzywę zbieramy od końca kwietnia do mniej więcej połowy czerwca. Warunkiem uzyskania wartościowego surowca jest to, aby zdążyć przed wytworzeniem na roślinach kwiatostanów. Bowiem kwitnąca już pokrzywa staje się włóknista, mniej soczysta i z pewnością zawiera mniej witamin, soli mineralnych czy innych wartościowych substancji odżywczych. 

W czym może pomóc pokrzywa ?
Ta niepozorna roślina od dawna wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. 



Zalecana jest m.in.: 

  • w leczeniu schorzeń dróg moczowych, stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych układu moczowego 
  • w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego 
  • w leczeniu obrzęków, kamicy nerkowej i chorób woreczka żółciowego 
  • jako naturalny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz antybakteryjny 
  • w celu obniżenia poziomu cholesterolu, mocznika, chlorku sodu
  • w celu rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia krwi 
  • w chorobach reumatoidalnych, w celu redukcji stanów zapalnych i łagodzenia bólu 
  • w chorobach alergicznych z uwagi na zawartość związków czynnych działających podobnie do leków przeciwhistaminowych 
  • w nieżytach żołądka, a także w bólach głowy, chorobach płuc, trądziku oraz w stanach ogólnego osłabienia
  • w leczeniu ran 
  • w chorobach nowotworowych oraz po wykonanych zabiegach radio- i chemioterapii 
  • w stanach lękowych i urazach psychicznych (mobilizuje, tonizuje) 
  • w zaburzeniach hormonalnych 
  • w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, nieżytu śluzowo-błoniastego jelit 
  • w leczenie różnego rodzaju krwawień, m.in. krwawych wymiotów, krwinkomoczu, krwawienia macicznego oraz krwawienia z nosa


Zastosowanie w kuchni

Pokrzywę z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania odżywczych dań. Świetnie sprawdza się zarówno jako dodatek do sałatek, jajecznicy czy przyrządzona podobnie jak szpinak tj. uduszona na odrobinie oliwy extra virgin (najlepszą oryginalną, włoską oliwę możesz nabyć w sklepie on-line Oliwa do chleba) czy masła klarowanego ze sporą ilością czosnku i soku z cytryny. Znakomitym rozwiązaniem, który osobiście stosuje to przygotowanie warzywnej zupy pokrzywowej, która z pewnością stanowi prawdziwą bombę witaminową.



Ogród Możliwości Zupa z pokrzywy
Z pokrzywy przyrządza się również soki, napary, herbatę, nalewki czy dodaje do koktajli. 


Ciekawostka 
Dawniej sok ze świeżych liści bywał stosowany zamiast podpuszczki do wyrobu nabiału wegetariańskiego, natomiast z młodych liści warzono piwo. 

Zastosowanie w kosmetyce 
Ekstrakty z liści i korzeni pokrzywy od dawna stosowane są jako środki wzmacniające korzonki włosowe, a także zapobiegające łupieżowi oraz łojotokowi skóry. Pokrzywa wykorzystywana jest również do produkcji kremów, maseczek i toników. Często jest składnikiem suplementów przeznaczonych do pielęgnacji, skóry, włosów i paznokci. Póki co próbowałam tylko płukanek na bazie pokrzywy, ale w planie mam wypróbować jakiś krem albo maseczkę z pokrzywy zrobioną własnoręcznie. 

Podsumowując
Pokrzywa zwyczajna to roślina, która zwykle postrzegana jest jako trudny do wyplewienia chwast, tymczasem w ziołolecznictwie stanowi cenne źródło substancji wykorzystywanych w leczeniu wielu dolegliwości i z pewnością ma nadzwyczajną moc. Wewnętrznie zalecana jest jako środek wspomagający leczenie schorzeń dróg moczowych, stanów zapalnych, zwiększający diurezę czy w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Natomiast zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, zalecana jest w chorobach reumatoidalnych. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne jednocześnie znakomicie sprawdza się w postaci smacznych i zdrowych potraw oraz jako środek wspomagający urodę. 

Ciekawa jestem czy też zbierasz pokrzywę zwyczajną i w jaki sposób ją przyrządzasz ? Czy stosujesz ją tylko w celach zdrowotnych czy również urodowych. Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu. 

Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy udostępnij proszę. Dołącz również do społeczności na FB Ogród Możliwości Coaching i Zdrowe Odżywianie gdzie na bieżąco otrzymasz garść wiedzy i inspiracji na temat zdrowego życia.


Źródła:

  • Prof. dr hab. G.Skrzypczak, dr A. Blecharczyk Podręczny atlas chwastów Wydawnictwo MULTUM, 2000 
  • Goulfier G., 2011: Pokrzywa w ogrodzie i kuchni. Wydawnictwo RM, Warszawa
  • Doc. Dr hab. farm. A. Ożarowski,Dr n. farm. W. Jaroniewski: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie” IWZZ, Warszawa 1989
  • prof.dr hab. farm. Lamer-Zarawska E.,prof. dr hab. med. Kowal-Gierczak B., prof. dr hab. med. J. Niedworok: „Fitoterapia i Leki Roślinne”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
  • Ben-Erik van Wyk, M. Wink, “Rośliny lecznicze świata “ MedPharm, Polska 2008 
  • Adelheid Lingg „Zioła przez cały rok”
  • http://www.luskiewnik.pl/urtica/opis.htm

2 komentarze:

  1. Mogę mówić wiele o pokrzywie z tego względu, że sama ją na sobie przetestowałam. Mając bardzo silną alergię skórną (swędzenie) do tego wiele innych nieprzyjemnych zjawisk tylko ona mi pomogła. Piłam ją pół roku i zmniejszyła swędzenie o 99%. Teraz mam przerwę w jej piciu, ale coś czuję, że już nie długo do niej wrócę znowu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za komentarz. Zgadzam się pokrzywa może zdziałać cuda :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger