kwietnia 23, 2017

Topinambur kontra bataty, który lepszy i smaczniejszy?

Smaczne, zdrowe o wyjątkowym smaku ... Niegdyś zapomniane dziś wracają do łask.


Oba świetnie smakują, oba są skarbnicą witamin i minerałów, oba znakomicie sprawdzają się u osób, które dbają o swoją sylwetkę oraz dobre zdrowie. Jednak, który z nich lepszy, który smaczniejszy, który wart większej uwagi i włączenia do naszego menu ? Topinambur kontra bataty .....
Topinambur kontra bataty, który lepszy i smaczniejszy?
Oba warzywa jeszcze jakiś czas temu były mi właściwie obce w smaku, dużo o nich czytałam, słyszałam jak są zachwalane. Wiedziałam, że są bogate w wiele cennych składników, niemniej nie były obecne w mojej kuchni. Jednak na wszystko przychodzi odpowiednia pora i tak też się stało w tym przypadku. Przyszedł ten czas, w którym chciałam zasmakować tych niezwykłych warzyw. Zatem dlaczego w ogóle te dwa warzywa powinny stać się stałym komponentem naszej diety, jakie mają właściwości i czym się miedzy sobą różnią.

Na pierwszy ogień TOPINAMBUR



Właściwości odżywcze i zdrowotne topinamburu



Topinambur inaczej słonecznik bulwiasty to szczególne warzywo, które coraz częściej znajduje swoje miejsce na naszych talerzach. To szczególne warzywo jest cenne m.in. z uwagi na fakt, iż nie zawiera skrobi, ale inulinę (ok.17 -18%), która to w procesie przemiany materii zmienia się we fruktozę, czyli cukier prosty. Tym samym zjedzenie go nie powoduje gwałtownego wzrostu glukozy we krwi. Jednocześnie topinambur korzystnie wpływa na przemianę materii, świetnie oczyszcza organizm, wiążąc szkodliwe związki i przyspieszając ich wydalanie. Przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu czy regulacji ciśnienia krwi.

Poza tym zawiera bardzo dużo składników odżywczych m.in. 
Witaminy: A, B1, B2, B6, C i E 
Minerały: magnez, potas, żelazo, krzem, cynk, wapń, fosfor i miedź. 

Jest też niskokaloryczny 100 g topinamburu to tylko 76 kcal

Do jego głównych właściwości zdrowotnych można zaliczyć: 
  • działanie przeciwbakteryjne i antynowotworowe 
  • wzmacnianie odporność organizmu 
  • wspomaganie metabolizm 
  • regulacja pracy układu pokarmowego 
  • obniżanie poziom złego cholesterolu 
  • regulacja ciśnienie krwi 
  • oczyszczanie organizmu z toksyn (metali ciężkich, radionuklidów, alkoholi) 
  • spowalnianie procesów starzenia się skóry 
  • zmniejszanie poziomu cukru we krwi 
  • korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit 
  • zapobieganie zaparciom
  • zapobieganie infekcjom dróg moczowych 
Cechą charakterystyczną, którą wyróżnia słonecznik bulwiasty od batatów czy np. ziemniaków jest to, że można go jeść na surowo. Jeśli chodzi o smak – mnie osobiście zachwycił. Przede wszystkim dlatego, że nie jest, aż tak słodki jak bataty jednocześnie wyraźnie czuć specyficzny smak słonecznika. Chrupkość, świeżość, słonecznikowo – orzechowy smak to jego zalety. Jednak spożywany na surowo u niektórych może powodować wzdęcia. W takiej sytuacji warto spożywać go w postaci ugotowanej, blanszowanej czy pieczonej.

Ogród Możliwości Pieczony topinambur z warzywami na parze

Niektórzy narzekają na metaliczny posmak topinamburu (wywołany zawartością żelaza), którego ja akurat nadto nie wyczułam. Jednak z uwagi właśnie na sporą ilość żelaza topinambur szybko czarnieje, dlatego jeśli nie zamierzasz spożywać go zaraz po obraniu wrzucić go do wody z sokiem z cytryny, żeby temu zapobiec.

Topinambur charakteryzuje się zatem wysoką zawartością składników odżywczych. Oprócz witamin, zawiera białka, cukry, składniki mineralne i swoiste substancje bioaktywne. Spożywanie tej rośliny może wspomagać leczenie zaburzeń trawiennych, chorób sercowo-naczyniowych, opóźniać procesy starzenia. Z uwagi na zawartość inuliny zalecany jest diabetykom, w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Jak w tym porównaniu wyglądają BATATY  ?

Właściwości odżywcze i zdrowotne batatów 

Bataty częściej znane jako słodkie ziemniaki podobnie jak topinambur mają wiele właściwości zdrowotnych. Istnieje około 400 odmian batatów o różnych barwach począwszy od białych przez pomarańczowe, aż po fioletowe. W zależności od odmiany zawierają różnorodne składniki, jedne więcej likopenu, inne antocyjanów (przeciwutleniaczy) czy karotenoidów. Bataty mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu świetnie sprawdzają się u osób odchudzających.

Bataty to prawdziwa kopalnia:
Witamin: A, B1, B2, B5, N6, C, E, K, PP. 
Minerałów: wapń, fosfor, potas, mangan, magnez, sód, cynk, żelazo, selen 

Podobnie jak topinambur – bataty są niskokaloryczne 100 g to tylko 86 kcal

Wśród licznych właściwości zdrowotnych należy wyróżnić przede wszystkim : 
  • działanie przeciwnowotworowe z uwagi na zawartość antyoksydantów w tym b-karotenu 
  • poprawę funkcjonowania komórek trzustki oraz gospodarki glukozowej 
  • spowolnienie procesów starzenia 
  • właściwości przeciwutleniające z uwagi na zawartość polifenoli 
  • działanie poprawiające funkcję wzroku 
  • usprawnienie perystaltyki jelit w związku z dużą zawartością błonnika 
  • poprawa funkcji poznawczych i koncentracji 
Bataty zalecane są osobom cierpiących na choroby układu krążenia, jelita cienkiego i raka okrężnicy.

Oprócz różnorodnych barw bataty charakteryzują duża zawartości cukru (ok. 2,8%) co powoduje, że są one takie słodkie. W zależności od długości przyrządzania potrawy z ich użyciem możemy regulować poziom słodkości. Warzywo to można wykorzystywać zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych. 
Ogród Możliwości Kopytka z batatów
Do najbardziej popularnych dań wykonywanych zarówno z słonecznika bulwiastego jak i słodkich ziemniaków należą między innymi pieczone w piekarniku „frytki”, chipsy, ale także świetnie sprawdzają się do przygotowania pure, kopytek czy jako dodatek do sałatek. Szczególnie z batatów można również upiec ciasta, muffiny czy inne słodkości. 

Propozycje

Frytki z topinamburu

SKŁADNIKI 
  • Topinambur (ile mamy, ile chcemy zjeść)
  • Oliwa z oliwek proporcjonalnie do ilości topinamburu
  • Zioła: rozmaryn, cząber, oregano i inne
  • Ostra papryka
  • Sól himalajska
WYKONANIE:

Bardzo dokładnie czyścimy (lub obieramy) bulwy topinamburu. Następnie kroimy na paski, ćwiartki, wrzucamy do wody z cytryną, żeby nie ściemniały. Przygotowujemy ulubione zioła w oliwie z oliwek. Świetnie sprawdzają się rozmaryn, cząber, oregano i ostra papryka. Cząstki topinambura obtaczamy w ziołowej oliwie i wrzucamy na blaszkę do piekarnika nagrzanego na 180 stopni C pieczemy około 20-25 min. Podajemy same lub w towarzystwie wcześniej przygotowanych warzyw na parze czy świeżej surówki z kapusty. 

Muffinki z batatów

SKŁADNIKI: 
  • jeden duży batat 
  • dwa jajka 
  • 8 suszonych daktyli 
Opcjonalnie: 
mięta, cynamon, ekstrakt z wanilii, świeże listki mięty 
płatki migdałów (lub inne orzechy) do dekoracji 

Ogród Możliwości Muffiny z batatów

WYKONANIE: 
  • Batata pieczemy, obieramy ze skóry i blendujemy na gładką masę (pierwszą). 
  • W między czasie daktyle zalewamy w szklance odrobiną wrzątku (tylko tak aby je lekko zakryć wodą) 
  • Odkładamy 3 łyżki masy z batata do mniejszej miski (druga masa z batata) 
  • Białko jajka ubijamy w osobnej misce na sztywną pianę i razem z żółtkiem dodajemy do zmiksowanej pierwszej części masy z batata, całość miksujemy jeszcze przez chwilę aby uzyskać gładką masę – opcjonalnie można dodać ekstrakt z wanilii lub cynamon 
  • Daktyle wyjmujemy z wody (wody nie wylewamy) i dodajemy do drugiej części masy z batata, miksujemy na gładką masę. (Dodajemy odrobinę wody z daktyli jeśli masa jest za gęsta). 
  • Piekarnik rozgrzewamy do ok 150-200 stopni C 
  • Do foremek nakładamy najpierw pierwszą, a później drugą masę z batata (tej pierwszej powinno być nieco więcej niż drugiej). Zostawiamy ok jedną łyżkę drugiej masy do dekoracji 
  • Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok 20 minut 
  • Po upieczeniu babeczki zostawiamy do ostygnięcia, a następnie wkładamy na ok godzinę do lodówki 
  • Po tym czasie wyjmujemy z lodówki, smarujemy cienką warstwą odłożonej wcześniej drugiej masy (jeśli Ci zabraknie, możesz dodatkowo zblendować same daktyle z odrobiną wody, która po nich została). Dekorujemy płatkami migdałów (lub innych orzechów) 
Znasz inne ciekawe przepisy z użyciem słodkich ziemniaków albo topinamburu podziel się nimi w komentarzu.

Podsumowując w mojej opinii warto spożywać oba warzywa, każde z nich bowiem jest skarbnicą wielu witamin i minerałów, z której warto korzystać. Działają prozdrowotnie i są pomocne w niwelowaniu wielu schorzeń. Jeśli chodzi o smak i wykorzystanie kulinarne to bym rozróżniła i topinambur wykorzystywała do potraw bardziej wytrawnych natomiast bataty do słodkich.  

Takie jest moje zdanie, a Ty co wybierasz ? Topinambur czy bataty, który lepszy ?

Podoba Ci się ten wpis ? Uważasz, że jest wartościowy - udostępnij proszę, niech Twoi znajomi też poznają te odżywcze źródła witaminowe. Dołącz również do społeczności na FB Ogród Możliwości Coaching i Zdrowe Odżywianie



Źródła:
Mystkowska I., Zarzecka K., Wartość odżywcza i prozdrowotna słonecznika bulwiastego (Helianthus tuberosus L.), „Postępy Fitoterapii” 2013, nr 2 Grotto D., 101 produktów dla zdrowia i życia, peł. Olejnik D., wyd. Vesper, Poznań 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger