lipca 15, 2017

Kotleciki z kalafiora pieczone w piekarniku

Kalafior super bohater dzisiejszego wpisu. To niezwykłe warzywo, które przypomina mi dzieciństwo. Pamiętam jak mama przygotowywała kalafiora z masełkiem i bułką tartą.... Też jadłaś, w taki sposób przygotowanego kalafiora ? 

Kotleciki z kalafiora pieczone w piekarniku

Szczerze mówiąc dopiero, kiedy przestałam jeść mięso zaczęłam bardziej doceniać to warzywo. Szukając nowych smaków i możliwości, odkryłam, że można z niego wyczarować naprawdę wiele smacznych potraw, zaczynając od sałatek, po przez farsz do pierogów czy gołąbków, na pizzy kończąc. Kotleciki z kalafiora pieczone w piekarniku to moje ostatnie kulinarne wyczyny.

Zanim jednak przepis kilka słów o właściwościach kalafiora.


Właściwości odżywcze kalafiora


Dlaczego warto włączyć kalafiora do swojego codziennego jadłospisu ?


Kalafior jest bardzo odżywczym warzywem m.in. dzięki dużej ilości witaminy C, prowitaminy A, oraz witamin z grupy B i witaminy K i PP. Ponadto zawiera kwas pantotenowy oraz olejki eteryczne głównie siarkę, która to właśnie nadaje charakterystyczny zapach podczas gotowania kalafiora (i przypomina mi dzieciństwo 😉)
Te białe różyczki bogate są również w wiele cennych minerałów takich jak: wapń, potas, fosfor, żelazo czy magnez. Jednocześnie podobnie jak brokuł (o którym więcej możesz przeczytać tutaj) zawiera sulforafan, czyli bardzo silny przeciwutleniacz, który m.in. blokuje powstawanie nowotworowych mutacji DNA oraz może uchronić przed rakiem prostaty, piersi, płuc czy jelita grubego. 

Jednocześnie sulforafan zawarty w kalafiorze chroni przed:
  • stanami zapalnymi wywoływanymi przez stres oksydacyjny, 
  • wrzodami żołądka i dwunastnicy, bowiem niszczy Helicobacter pylori czyli bakterie, które przyczyniają się właśnie do rozwoju wrzodów, a także szeregu innych zaburzeń, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia przełyku, a nawet raka żołądka.
Zatem kalafiora jeść warto, w każdej postaci, a najlepiej w tej najmniej przetworzonej, czyli na surowo lub przygotować proponowane dziś przeze mnie kotleciki pieczone w piekarniku (bez mąki, bez nadmiaru tłuszczu) w towarzystwie innych równie odżywczych warzyw.
Kotleciki z kalafiora pieczone w piekarniku

Kotleciki z kalafiora (6 sztuk)
z surówką ze świeżej kapusty oraz pieczonymi warzywami.


SKŁADNIKI:
  • 1 nieduży kalafior (ok. 400 gr)
  • 2 łyżki oliwy (najlepszą włoską oliwę znajdziesz w sklepie Oliwa do chleba)
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka suszonej bazylii
  • 1/2 łyżeczki drobnej soli himalajskiej różowej
  • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
  • szczypta chili
  • 100 gr drobno startego parmezanu (lub innego sera)
  • 2 całe jajka
  • 1/3 filiżanki szczypiorku lub rozdrobnionego świeżego kopru albo innych ulubionych ziół - zachęcam do eksperymentowania. Ja osobiście preferuję wersję z koprem.
Warzywa i kotleciki z kalafiora pieczone w piekarniku
WYKONANIE:

1. Kalafiora dokładnie myjemy (pozbywamy się też białych robaczków, które lubią w nim przebywać - bo to przecież danie wegetariańskie 😉), osuszamy kalafiora i tarkujemy na drobnych oczkach. 
2. Przekładamy kalafior do miski, solimy szczyptą soli i odstawiamy na około 20 min. 
3. Po tym czasie przekładamy kalafior do bawełnianej ściereczki i odsączamy "do sucha" z nadmiaru wody. 
4. Następnie ponownie przekładamy do miski i dodajemy po kolei wszystkie ww. składniki.
5. Całość dokładnie mieszamy.
6. Formujemy kotleciki (u mnie w kształcie prostokątów 😉).
7. Układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
8. Umieszczamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 C i pieczemy około 35-40 min.

Do kotlecików świetnie nadają się pieczone warzywa z ziołami (bataty, bakłażan, papryka, cebula, pieczarki itp.), które możemy upiec w tym samym czasie z kotlecikami.
Warzywa z ziołami pieczone w piekarniku 
W czasie, kiedy kotleciki i warzywa się pieką przygotowujemy ulubiony sos. Może być sos czosnkowy, pomidorowy czy inny. Ja najbardziej lubię passatę pomidorową z ziołami.

Kotleciki z kalafiora z ziołową passatą pomidorową 
Wykonanie całego dania trwa około godziny. Dlatego warto je robić, gdy mamy trochę więcej czasu, na przykład w weekend. Kotleciki i warzywa są smaczne, aromatyczne i chrupiące, więc rodzinka z pewnością będzie zajadała ze smakiem. 

Zatem smacznego 😊

Podziel się proszę w komentarzu czy taka wersja bezmięsnych kotlecików przypadła Ci do gustu 😊Zajrzyj również na fanpage Ogród Możliwości Coaching i Zdrowe Odżywianie, gdzie dodatkowo znajdziesz dawkę inspiracji i motywacji do zdrowej zmiany i działania.  

Ps. Jeśli podoba Ci się ten wpis i przepis udostępnij proszę, prześlij dalej, może ktoś z Twoich znajomych, też ma ochotę na takie smaczne kotleciki 😋

Owocnego dnia 😊

1 komentarz:

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger