marca 03, 2016

Niezwykłe właściwości wody

NIEZWYKŁE WŁAŚCIWOŚCI WODY
Z chemicznego punktu widzenia woda jest związkiem nieorganicznym, który w standardowych warunkach występuje w stanie ciekłym. Jest to połączenie dwóch cząsteczek wodoru z jedną cząsteczką tlenu H2O. To połączenie tworzy najbardziej naturalny i niezbędny do życia płyn.



Oprócz tego, że jest składnikiem organizmu ludzkiego (stanowi około 70 % masy ciała), wchodzi w skład tkanek, cieczy ustrojowych czy narządów, pełni w organizmie wiele istotnych funkcji m.in.: 

  • roznosi po organizmie tlen, składniki odżywcze i hormony 
  • warunkuje prawidłowe krążenie krwi 
  • jest regulatorem temperatury ciała 
  • pobudza perystaltykę jelit 
  • jest niezbędna do przemiany materii, trawienia, wchłaniania strawionego pożywienia 
  • nawilża błonę śluzową, stawy oraz gałki oczne 
  • wydala produkty przemiany materii takie jak mocznik przez nerki, CO2 przez płuca oraz pot przez skórę 

Organizm ludzki nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musi ona być dostarczana w sposób ciągły.

Ile wody powinniśmy pić ?


To ile płynów powinniśmy wypijać zależy od wielu czynników między innymi od wieku, płci, stanu zdrowia, temperatury otoczenia czy aktywności fizycznej. Jest to zatem dość indywidualna sprawa, niemniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienne spożycie wynosiło około 30 - 40 ml na każdy kilogram masy ciała. W wyliczeniu ilości wody do spożycia należy oczywiście uwzględnić czynniki, wpływające na jej utratę.






Bilans wodny


Dla zachowania homeostazy ustrojowej ważne jest, aby zwartość wody w organizmie dorosłego człowieka cały czas była utrzymywana na stałym poziomie, co oznacza że bilans wodny powinien być zerowy. Należy pamiętać, że zarówno nadmiar jak i niedobór wody w organizmie może mieć negatywne skutki. Nieodpowiednia podaż płynów szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Czym skutkuje odwodnienie ?

Pragnienie jest pierwszym objawem niewielkiego odwodnienia na poziomie 1-2%. Odwodnienie na poziomie ok. 3 % może już powodować zmniejszenie objętości osocza krwi co oznacza, że dochodzi do zagęszczenia krwi, w wyniku czego serce zmuszone jest do cięższej pracy. Odwodnienie na tym poziomie prowadzi także do: 
  • zaburzenia procesów pamięci krótkotrwałej, 
  • zmęczenia i znużenia, 
  • zaburzenia procesów odpowiedzialnych za utrzymanie stałej ciepłoty ciała 
  • obniżenia funkcji umysłowych i poznawczych, co powoduje rozkojarzenie czy senność 
  • zaczerwienienia skóry 
  • braku apetytu 
  • powstawania zaparć 
  • zaburzenia oddychania 
Jednym z objawów odwodnienia w wielu przypadkach jest również ból głowy, dlatego gdy pojawia się ból warto przeanalizować ilość wypitych płynów danego dnia. Niedobór wody (do 2%) może prowadzić także do zwiększonego rozwoju bakterii w drogach moczowych, tym samym zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych.

Znaczne odwodnienie z kolei prowadzi do wystąpienia zaburzeń psychosomatycznych, halucynacji czy utraty świadomości. Przewlekłe odwodnienie zwiększa również ryzyko raka pęcherza i jelita grubego, udaru mózgu, nadciśnienia czy choroby zakrzepowo - zatorowej.

Wiele osób zadaje mi pytanie „która woda jest najlepsza?”. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bowiem dla różnych osób będzie to inna woda, a zależy to między innymi od tego czy i jak często uprawiamy sport, w jakim stanie zdrowia oraz wieku jesteśmy i jaki tryb życia prowadzimy. Zatem inna woda będzie właściwa dla sportowca, inna dla osoby starszej, a jeszcze inna dla kobiet w ciąży czy dla dzieci. Generalnie można powiedzieć, że dla przeciętnego zdrowego dorosłego człowieka najlepsza będzie naturalna woda mineralna, średniomineralizowana o niskiej zawartości sodu. Dla kobiet w ciąży i dla niemowląt będzie to raczej woda niskomineralizowana i niskosodowa, natomiast dla sportowców woda wysokomineralizowana. Warte uwagi i należy o tym pamiętać, żeby wybierać wodę w szklanych butelkach. Przede wszystkim z uwagi na to, iż w wodzie z plastików możliwa jest obecność bisfenolu A (BPA). BPA to związek chemiczny, który m.in wywiera szkodliwy wpływ na równowagę hormonalną, płodność oraz zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Jakie są największe zalety, dla których wodę pić warto?

Dodaje energii i obniża stres
Już wiesz, że odwodnienie powoduje zmęczenie i senność – w związku z czym picie wody ma skutek odwrotny czyli dodaje energii. Pomagając transportować tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek ciała, powoduje, że zyskujesz więcej siły. Dostarczając odpowiedniej ilości wody, a wraz z nią minerałów dochodzi również do zmniejszenia objawów stresu takich jak bóle głowy czy pleców.

Pomaga w odchudzaniu
Picie wody niewątpliwie sprawia, że dłużej czujemy się nasyceni, w wyniku czego rzadziej sięgamy po przekąski. Dodatkowo picie wody podkręca metabolizm dzięki czemu łatwiej chudniemy. W jednym z badań opublikowanym w Obesity (2010; 18:300-307) wskazano, że dodanie 2 szklanek wody wypijanej przed posiłkami spowodowało zwiększenie spadku masy ciała, aż o 44% w ciągu 12 tygodni w porównaniu do grupy osób, która tej wody nie piła.

Odżywia skórę i likwiduje cellulit
Picie wody nawadnia i spulchnia komórki skóry dzięki czemu twarz i całe ciało wygląda młodziej. Kiedy organizm dostaje odpowiednią ilość wody zmarszczki są mniej widoczne. Jednocześnie woda wypłukując zanieczyszczenia, poprawiając krążenie i przepływ krwi sprawia,że skóra staje się czystsza i nabiera zdrowszego odcienia.

Poprawia trawienie
Podobnie jak błonnik, woda stanowi niezbędny element dobrego trawienia. Zapewnia właściwe działanie enzymów układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na ilość soków trawiennych. Jednocześnie uczestniczy w dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych do wszystkich narządów i usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Poprawia wydolność organizmu
Poprzez uczestniczenie w roznoszeniu tlenu, minerałów i składników odżywczych poprawia wydolność organizmu co jest nieocenione w uprawianiu sportów i budowaniu mięśni. Jednocześnie nawilża stawy i zapobiega skurczom mięśni.

Jak nauczyć się pić wodę ?
Są osoby, które twierdzą, że nie lubią wody i pić jej nie chcą. Jak w takim razie zmienić nastawienie do wody i na stałe wprowadzić nawyk jej picia? Jest na to sposób. Potraktuj to jak zabawę, włącz do zabawy najbliższych i zostań koneserem wody.

KONESER WODY



Zamiast zgrzewki jednego rodzaju wody kup 6 różnych najlepiej małych wód mineralnych niegazowanych w szklanych butelkach i zacznij zabawę.  



1) Każdej z wód w osobnych naczyniach nalej ok. 50 ml i kolejno kosztując spróbuj zastanowić się nad następującymi rzeczami: 
  • Jakie są różnice w smaku między poszczególnymi wodami. Czym się tak naprawdę różnią czy tylko smakiem ? Może też gęstością, kolorem, zapachem 
  • Przeczytaj etykiety - jakie substancje, składniki znajdują się w wodzie, która Ci najbardziej smakowała, a jakie w tej, która smakowała Ci najmniej 
  • Podziel się z bliskimi swoimi spostrzeżeniami 
2) Następnie kup kolejnych 4-6 wód różnych marek i producentów i powtórz powyższe czynności
3) Zacznij szukać w internecie informacji na temat składników wody, ich źródeł oraz wód produkowanych w Twojej najbliższej okolicy
4) Poszerz wiedzę na temat rodzajów wód np. pod względem podziału na mineralizację
5) Dowiedz się co to są kationy, aniony itd., itp.
Porozmawiaj na temat wody ze swoimi najbliższymi, może oni dowiedzieli się czegoś czego Ty nie znalazłeś.
6) Następnie wylicz jakie jest Twoje dzienne zapotrzebowanie na wodę i małymi krokami, a właściwie małymi łykami wprowadzaj wodę do swojego życia. Pij i zwiększaj systematycznie ilość wypijanej ulubionej wody do wymaganej normy
7) Po jakimś czasie (3-4 tygodniach) ponownie zrób test i sprawdź czy Twoje preferencje co do wody się nie zmieniły
Odkrywaj wodę jak wino i rozkoszuj się jej walorami.

Miłego smakowania :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger