stycznia 12, 2017

Jak sprawdzić czy nie zajadasz emocji w 7 dni ?

Emocje w życiu odgrywają bardzo ważną rolę i są niepowtarzalną częścią nas. Smutek, lęk czy złość to jedne z najczęstszych emocji, które sprawiają, że sięgamy po jedzenie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodne. Jak sprawdzić czy nie zajadasz emocji w 7 dni i dowiedzieć się czy emocje nie żądzą Twoim życiem?


Ogród Możliwości Jak sprawdzić czy nie zajadasz emocji ?
Może teraz czytając ten tekst mimowolnie sięgasz po coś co masz akurat pod ręką, robisz to zupełnie nieświadomie. Czy to nawyk, czy jakaś emocja, jesteś faktycznie głodna, to głód fizyczny czy emocjonalny ? Zastanów się przez chwilę i odpowiedz sobie szczerze na pytanie dlaczego właśnie teraz jesz?

Jedzenie emocjonalne, bo o tym mowa, okazuje się w dzisiejszych czasach częstą przeszkodą w drodze do osiągnięcia prawidłowej wagi i dobrego samopoczucia. Jedzenie emocjonalne to pewnego rodzaju uczucie nienasycenia, które nie jest równoznaczne z faktycznym głodem fizjologicznym. Często natomiast wynika z poczucia pustki emocjonalnej, z jakiegoś rodzaju odrzucenia, braku akceptacji (również przez samą siebie), poczuciem osamotnienia, reakcją na lęk lub po prostu nudą. Kiedy pojawiają się te emocje najczęstszym sposobem na poprawę nastroju jest niestety JEDZENIE. W wielu sytuacjach to właśnie jedzenie emocjonalne jest głównym powodem nadprogramowych kilogramów.

Dlatego warto sprawdzić czy nie zajadasz emocji. Jak to zrobić ? To proste jednym ze sposobów jest wypełnienie emocjonalnego dzienniczka żywieniowego.


Ogród Możliwości Emocjonalny dzienniczek żywieniowy
Dzienniczek żywieniowy przez 7 kolejnych dni. Dlaczego akurat tyle? Z reguły dietetycy proszą o 3 dni – 2 dni robocze i 1 dzień weekendowy. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że 3 dni niewiele dają, w sytuacji kiedy dążysz do trwałej zmiany. 3 dniowy dzienniczek daje dietetykowi jedynie zamglony obraz tego jak się odżywiasz – niestety nie za wiele zyskujesz na tym Ty sama. Natomiast w przypadku wypełnienia całego tygodnia zarówno TY jak i Twój dietetyk czy doradca żywieniowy możecie już sporo zaobserwować i wyciągnąć pierwsze wnioski. Dzięki temu zaczynasz się przyglądać temu co i kiedy jesz, zaczynasz uświadamiać sobie, że Twoje od czasu do czasu w rzeczywistości występuje codziennie, że ptasie mleczko, wafelka w czekoladzie czy nutellę masz zawsze w swojej szafce ze smakołykami i sięgasz po nie jak tylko skończysz spotkanie z ...

Zatem przez 7 dni spisujesz w kolejnych kolumnach arkusza:

  • dzień i godzinę spożywanego posiłku
  • skład oraz jego wielkość (im dokładniej tym lepiej - gramatura lub miary domowe typu szklanka, łyżka, itd)
  • miejsce, w którym posiłek spożywasz
Następnie to bardzo istotne, w kolejnej kolumnie zapisujesz co poprzedzało Twój posiłek - jaka czynność, sytuacja, zdarzenie.


To właśnie ta kolumna pomaga w zidentyfikowaniu czy sięgałaś po posiłek, bo faktycznie byłaś głodna, czy może właśnie zdenerwował Cię szef, koleżanka, pokłóciłaś się z partnerem, było Ci smutno, czułaś się odrzucona, byłaś znudzona ... albo oglądałaś swój ulubiony serial, a przy nim zawsze sięgasz po coś słodkiego.Ostatnia kolumna równie ważna to informacja o odczuciach po posiłku, czyli określenie doznań fizycznych i psychicznych tzn. czy to, co zjadałaś sprawiło, że czułaś się najedzona, przejedzona, a może wciąż byłaś głodna. Czy miałaś jakieś dolegliwości typu gazy, wzdęcia, ból brzucha, głowy itd. Oraz jakie emocje pojawiły się po posiłku czy byłaś zadowolona, miałaś wyrzuty sumienia, czułaś satysfakcję, smutek itp.


Po tak wykonanym ćwiczeniu i uczciwym wypełnieniu dzienniczka żywieniowego będziesz zaskoczona jak wielu rzeczy do tej pory nie zauważałaś, jak często działasz na tzw. autopilocie w kwestii jedzenia oraz czy i jakie emocje na to wpływają. Dzięki temu będziesz mieć znakomitą podstawę do dalszej pracy, do wyznaczenia sobie realnych celów, konkretnych działań, które pozwolą Ci na ich realizację oraz zmianę nawyków na te bardziej sprzyjające. Świadomość, którą zyskasz będzie pierwszym krokiem do uzyskania upragnionej sylwetki, większej dawki energii, lepszego samopoczucia, radości z życia i wolności ... w jedzeniu.

Emocjonalny dzienniczek żywieniowy możesz stworzyć samodzielnie wystarczy, że arkusz papieru podzielisz na wskazane wyżej kolumny i je wypełnisz. Możesz również napisać do mnie, a prześlę Ci gotowy arkusz do wypełnienia. 

Jeśli dodatkowo będziesz chciała uzyskać poradę i interpretację Twojego dzienniczka (również pod względem żywieniowym), wyślij mi jego elektroniczna wersję (doc. lub pdf.) i uzupełniony plik, który znajdziesz tutaj: Wywiad żywieniowy. Pamiętaj wysłanie takiego dzienniczka i wywiadu do niczego nie obliguje, jest to  po prostu dodatkowa alternatywa.

Uwierz, że wypełnienie takiego dzienniczka i konsultacja czasami wystarczy do
poprawienia sposobu odżywiania, ustalenia indywidualnego planu, zalecanych porcji i ewentualnej suplementacji.


Zatem do dzieła !!! 
Im szybciej zaczniesz tym szybciej zobaczysz efekty. 

Trzymam kciuki !!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger