lutego 01, 2017

Cellulit - zmora niemal wszystkich kobiet

JAK SIĘ POZBYĆ CELLULITU ZA POMOCĄ DIETY ?

Za oknem wciąż zima. Ciekawa jestem ile z Was myśli już o wiośnie czy lecie. O tym, że już całkiem niedługo zaczniemy zrzucać warstwy ciepłych ciuchów i wystawiać coraz więcej naszego ciałka, żeby chłonąć  promienie słońca i witaminę D ?

Warto już dziś się nad tym zastanowić, bo wiosna już za 47 dni, a lato 139 dni. Zatem najlepszy czas, żeby zacząć dbać o swoje ciało i skórę, aby była jędrna i wyglądała pięknie latem jest TERAZ. Właśnie w tej kwestii usłyszałam od jednej z moich Klientek bardzo mądre zdanie: "Lato pokaże jak dbałaś o siebie zimą". Co Ty na to ? Zdecydowanie o jędrność i wygląd naszej skóry powinniśmy dbać cały rok, a nie tylko tuż przed latem, dlatego właśnie postanowiłam napisać ten artykuł. 


Ogród Możliwości Jak się pozbyć cellulity za pomocą diety
Zmora niemal wszystkich kobiet !!!
Z cellulitem, zmaga się wiele osób, a przede wszystkim my kobiety. Około 90% z nas ma ten mało estetyczny problem. Na dokładkę cellulit nie wybiera. Nie ważne czy jesteś szczupła czy otyła może "dopaść" i Ciebie, jeśli nie zadbasz o siebie odpowiednio wcześnie. Powstawanie cellulitu nie jest tak zupełnie poza Twoją kontrolą. Na jędrność i wygląd skóry masz bowiem ogromny wpływ. 

Co zatem powinnaś zrobić, co jeść, z czego zrezygnować ?

Usłyszysz to ode mnie pewnie jeszcze nie raz, bo nie zmiennie twierdzę, że to co spożywamy ma ogromny wpływ na nasz wygląd, stan naszego organizmu i samopoczucia. Zanim jednak przejdę do tego co warto wprowadzić do codziennego jadłospisu i z czego zrezygnować, żeby pozbyć się zmory, słów kilka o tym jak zbudowana jest skóra i jak niechciana pomarańczowa skórka powstaje.

Ogród Możliwości Budowa skóry
Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. U dorosłej osoby jej powierzchnia stanowi około 2 m2, waży 3 kg i ma średnio 3 mm grubości. W jej budowie anatomicznej wyróżnia się trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą oraz tkankę podskórną.

Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Składa się z ściśle przylegających do siebie komórek – keranocytów, ułożonych w warstwach. Dzięki temu skóra ma możliwość zmiany kształtu podczas wykonywania ruchów. W tej warstwie znajdują się również tzw. melanocyty, które są odpowiedzialne za kolor Twojej skóry. Kolejna warstwa to skóra właściwa, która składa się z tkanki łącznej zwartej, zawierającej włókna kolagenowe i elastynowe. Dzięki nim właśnie Twoja skóra jest jędrna, sprężysta i ma zdolność do ciągłej odnowy. W skórze właściwej znajdują się też liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe, co zapewnia odczuwanie dotyku, ucisku, zimna, ciepła czy bólu. W produkowaniu tego białkowego rusztowania (kolagenu) naszej skóry uczestniczą m.in hormony tarczycy, estrogeny, androgen, parathormon, hormon wzrostu, czynniki wzrostowe oraz insulina. 

Ostatnią warstwą jest tkanka podskórna zbudowana przede wszystkim z komórek tłuszczowych adipocytów różnej wielkości zgrupowanych w tzw. zraziki tłuszczu. To tu wszystko się dzieje jeśli chodzi o powstawanie cellulitu. 

JAK POWSTAJE CELLULIT ?

W tkance podskórnej znajdują się naczynia krwionośne i chłonne oraz włókna nerwowe, z którymi właśnie wiąże się powstawanie cellulitu. W skutek osłabienia ścian naczyń w układzie żylnym i limfatycznym dochodzi do upośledzenia krążenia krwi oraz chłonki, a tym samym do pojawieniem się cellulitu. W wyniku tego obfita w tłuszcz tkanka podskórna jest gorzej ukrwiona, zostaje utrudniony proces spalania tłuszczu oraz usuwania zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. W niedotlenionej tkance podskórnej z kolei dochodzi do powstania obrzęku, który to dodatkowo utrudnia miejscowe krążenie płynów. Dochodzi do powolnego włóknienia tkanki łącznej otaczającej ogniska tkanki tłuszczowej, które prowadzi do powstawania twardych grudek, widocznych na skórze jako liczne wgłębienia i wypukłości.

Ogród Możliwości Powstawanie cellulitu 

Kiedy już wiesz jak powstaje cellulit, czas na wyjaśnienie co jest przyczyną jego powstawania ?


Przyczyny możemy podzielić na trzy grupy:

1) Genetyka – niestety TAK, cellulit ma w dużej mierze podłoże genetyczne. Geny odpowiadają za całkowitą zdolność do magazynowania tłuszczu w organizmie poprzez kodowanie ilości adipocytów. Ich ilość jest z góry ustalona dla każdego człowieka. Jednocześnie adipocyty mają genetycznie uwarunkowaną ilość receptorów wiążących tłuszcz. Zatem mówiąc prosto każdy z nas ma genetycznie zakodowaną ilość adipocytów i receptorów, a im więcej jednych i drugich tym większe prawdopodobieństwo wstąpienia cellulitu i trudniejsze jego postaci.


2) Hormony – za występowanie odpowiedzialne są żeńskie hormony płciowe, tym samym to nas kobiety częściej ta przypadłość spotyka. Estrogeny powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, obrzęk tkanek, gromadzenie tłuszczów w tkance podskórnej oraz toksyn w komórkach adipocytów. Jest kilka takich momentów kiedy układ hormonalny kobiety szaleje i to właśnie wtedy cellulit się najczęściej pojawia. To są okres dojrzewania, ciąża oraz menopauza. Objawy mogą się również pojawić w wyniku stosowania antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej. Dlatego to w tych momentach naszego życia szczególnie powinnyśmy zwrócić na to uwagę.

Ostatnią grupą są:
3) Czynniki środowiskowe i to jest obszar, który w największej mierze zależy od Ciebie, bowiem do czynników powodujących cellulit należy m.in. niewłaściwa DIETA (w tym spożywanie dużej ilości soli, produktów przetworzonych, picie mocnej kawy czy herbaty, picie alkoholu), AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA (a właściwie je brak), nadmierny stres, palenie papierosów, niewłaściwa odzież, obuwie itp.

JAK ZATEM WALCZYĆ Z CELLULITEM ?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który pomoże w tej walce jest sposób odżywiania. Zacznij zatem przyglądać się temu co ląduje na Twoim talerzu. By pozbyć się skórki pomarańczowej powinnaś przede wszystkim:

WYELIMINOWAĆ 
⛔wszelkie produkty typu fast food, chipsy, gazowane słodzone napoje, słodycze, wysokoprzetworzone wędliny, parówki itp., gotowe dania instant czy mrożone, tłusty nabiał czy gotowe sosy w torebkach
⛔ oczyszczone produkty zbożowe w tym białe, dmuchane pieczywo, makarony czy biały ryż

UNIKAĆ
😕picia dużej ilości mocnej kawy, herbaty czy alkoholu, bowiem powodują odwodnienie organizmu
😕używania dużej ilości soli i ostrych przypraw, gdyż powodują zatrzymywanie wody w organizmie
😕spożywania mięsa z hodowli przemysłowej, które w pożywieniu dostają hormony, sterydy czy antybiotyki, a te mają później wpływ na naszą gospodarkę hormonalną 
😕produktów z konserwantami, barwnikami emulgatorami czy zagęszczaczami ponieważ sprzyjają one odkładaniu toksyn w tkankach.

WPROWADZIĆ
🍏 WODĘ, wodę i jeszcze raz wodę – picie wody to jeden z najważniejszych czynników, który nie tylko pomoże w zniwelowaniu cellulitu, ale jest także ważny z uwagi na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu (więcej o właściwościach wody przeczytasz tutaj). Około  1,5 – 2 l wody tyle wody powinnaś wypić w ciągu dnia, a w przypadku intensywnych ćwiczeń jeszcze więcej. Woda bowiem pobudza krążenie krwi i limfy, nawadnia organizm dzięki czemu szybciej są usuwane toksyny. 

🍏 WARZYWA, warto włączyć te, które będą działały lekko moczopędnie i będą pomagały pozbyć się namiaru wody w organizmie takie jak por, seler, pomidor oraz warzywa wysokobłonnikowe takie jak kapusta biała czy czerwona, jarmuż, rośliny strączkowe oraz cieciorka.

🍏PRODUKTY WYSOKOBŁONNIKOWE przede wszystkim w postaci wcześniej wspomnianych warzyw, ale także owoców takich jak jabłka, śliwki, morele, banany - świetne również z uwagi na dużą zawartość potasu (który ma korzystny wpływ na wygląd skóry), pomarańcze i grejpfruty z białą skórą (to w białej skórce znajduje się najwięcej błonnika), jak również pełnoziarnistych produktów tj. pieczywo, makarony, ryż, płatki owsiane czy siemię lniane. Jedną z właściwości błonnika, o którym pisałam tutaj, obok opóźniania wchłaniania glukozy, jest działanie podrażniające jelita co ułatwia i przyspiesza wydalanie, a tym samym wspomaga utratę wagi. Natomiast utrata wagi może pomóc w pozbyciu się cellulitu.

🍏PRODUKTY BOGATE W ŻELAZO, jako składnik hemoglobiny i wielu enzymów, żelazo jest niezbędne do transportu i magazynowania tlenu, dotlenia tym samym tkanki, w tym tkanki skóry i wpływa korzystnie na likwidację cellulitu. Jest również jednym ze składników mineralnych wpływających na przebieg metabolizmu. Znajdziesz je m.in. w wołowinie, jajach (żółtku), suchych nasiona roślin strączkowych, natce pietruszki (w niej również witaminę C). Aby żelazo lepiej się wchłonęło warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate właśnie w witaminę C np. papryką czerwoną, czarną porzeczką, aronią, natką pietruszki, cytrusami itp.

🍏 PRODUKTY BOGATE W POTAS, w związku z tym, że potas pomaga regulować poziom płynów organizmu, zrównoważyć pH organizmu i płynów ustrojowych produkty bogate w niego bogate będą zatem niwelowały obrzęki. Potas znajdziesz m.in w pomidorach, cukinii, bakłażanach, ziemniakach, kalarepie, groszku zielonym, fasoli, bananie, kiwi, suszonych owocach czy produktach zbożowych (m.in płatkach owsianych, kaszy gryczanej) 


🍏POTRAWY BOGATE W KWASY OMEGA 3,6,9 -  ważne z uwagi na to, że poprawiają metabolizm tkanek dotkniętych cellulitem, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu. Znajdziesz je m.in. w rybach, orzechach, oleje roślinnych czy oliwie.

Kolejnymi ważnym czynnikiem obok zdrowej diety, będą z pewnością aktywność fizyczna oraz zmiana stylu życia. Wybierz aktywność jaką lubisz tańce, siłownie czy bieganie Mniejsze znaczenie ma co to będzie, ważne natomiast aby było systematycznie. Pod zmianą stylu życia natomiast mam na myśli przede wszystkim unikanie czynników stresogennych. Bowiem w wyniku stresu powstaje hormon stresu kortyzol, którego działanie m.in pobudza tkankę tłuszczową i prowadzi do powstawania obrzęków.

Podkreślę na koniec, że nie ma gwarancji, że pozbędziesz się cellulitu w 100%. Jednak stosując powyższe wskazówki w znacznej mierze możesz go zredukować.

ZAPAMIĘTAJ zatem, że jeśli nie zadbasz o stan swojej skóry od środka czyli przez właściwy sposób odżywiania i uzupełnienie diety w niezbędne witaminy i minerały, nawet najdroższe kremy, masaże czy zabiegi nie pomogą, a efekt nie będzie długotrwały. Dlatego wprowadź zdrowe zmiany i daj sobie (i swojej skórze) czas.

Podobał Ci się artykuł ? Zostaw swój komentarz, udostępnij artykuł na facebooku lub w innym miejscu w sieci. A może masz inne sposoby na cellulit? Tym również się podziel w komentarzu.

Jeśli natomiast chcesz więcej informacji, potrzebujesz indywidualnej konsultacji napisz do mnie. Opowiedz jakie jest Twoje wyzwanie, a ja na pewno się z Tobą skontaktuję.




Źródła:
Materiały z kursu doradcy żywieniowego
Biologia wydanie I- Salmon, Berg, Martin, Viellee

2 komentarze:

  1. Na szczęście nie mam większych problemów z cellulitem. Tej zimy się pilnuję i staram się nie objadać.

    Pozdrawiam,
    http://www.karminoweusta.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger