marca 01, 2018

Jakie niezwykłe działanie ma zwykły majeranek ?

Większości z nas znany jest jako doskonała przyprawa, która znakomicie sprawdza się szczególnie do przyprawiania potraw ciężkostrawnych, ale nie tylko. Ze względu na swoje właściwości chętnie sięgają po nią zarówno wegetarianie (w których jadłospisie często goszczą strączki) jak i wszyskożercy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że majeranek oprócz swoich właściwości wiatropędnych, wydzielniczych ma również bogate właściwości lecznicze. Sprawdźcie jakie jeszcze niezwykłe działanie ma zwykły majeranek.


Do niedawna, podobnie pewnie jak większość z Was, stosowałam majeranek tylko jako przyprawę. Jednak z racji tego, że należę do osób, które lubują się w ziołowych herbatach, wywarach i naparach, pewnego dnia zaparzyłam sobie majeranek. I muszę przyznać smakował wyśmienicie 😋😁Kiedy zaczęłam zgłębiać wiedzę na temat tej niezwykłej rośliny byłam bardzo zaskoczona jak wiele właściwości leczniczych ma majeranek.

O tym, że korzystnie wpływa na trawienie i dolegliwości żołądkowe wie chyba każdy, ale nie każdy wie, że znakomicie się sprawdza również na przeziębienie, ból głowy, kaszel, katar czy chore zatoki. Ja już wiem, że się sprawdza, bo jak tylko czuję, że łapie mnie jakieś choróbsko od razu sięgam po majeranek. Do tej pory się nie zawiodłam więc i Wam polecam szczególnie w okresie zimowym, kiedy wirusy atakują nas z każdej strony.

Jak stosować majeranek? Poniżej kilka najbardziej pomocnych zastosowań.

Majeranek na kaszel

Majeranek ma działanie wykrztuśne dlatego znakomicie sprawdza się w przypadku kaszlu mokrego, pomaga oczyszczać oskrzela i płuca z flegmy. Świetny zarówno jako napar jak i płukanka do gardła.

Napar na kaszel.
Przygotuj 1 łyżkę suszonego majeranku i miód. Majeranek zalej szklanką wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na ok. 15 minut. Gdy ostygnie, przecedź, dodaj miód i wymieszaj. Napar pij 2-3 razy dziennie.

Płukanka na gardło.
Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i pod przykryciem odstaw na 10 minut. Przecedź, wymieszaj z łyżeczką oliwy. Potrzymaj łyk ciepłego naparu w ustach, potem przepłucz nim gardło i wypluj.

Majeranek na katar.

Na złagodzenie stanów zapalnych nosa świetnie sprawdza się samodzielnie przygotowana maść majerankowa, do której wykorzystujemy suszony majeranek oraz maść ochronną z witaminą A (w proporcji 1:1), którą smarujemy płatki nosa.

Majeranek na zatoki.

Jednym z tradycyjnych sposobów na łagodzenie objawów zapalnych zatok są inhalacje. Można użyć do nich także liści majeranku. Wystarczy zalać w misce 2 łyżki suchych liści wrzątkiem w ilości około pół litra. Po kilku minutach zbliżamy twarz do parującego naparu, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy parę. Kuracji nie należy powtarzać zbyt często, a pojedynczy zabieg powinien trwać od 5 do 10 minut. 

Dodatkowo majeranek ma działanie uspokajające, pozytywnie działa na mózg, system nerwowy i choroby oczu. Zaobserwowano także, że pomaga przy zatruciach oraz obrzękach i stanach zapalnych wątroby. A poza tym podkręca metabolizm, wiec w pewien sposób ma również właściwości odchudzające i niewątpliwie pozwala cieszyć się płaskim brzuchem.


Zatem zanim niewinne przeziębienie przejdzie w zaawansowaną chorobę, na pierwsze objawy warto zastosować majeranek, który z pewnością nie zaszkodzi (stosowany w umiarze), a może uchronić Was przed niechcianą chorobą i przymusowym "wyłączeniem" z codziennych zadań.

Ciekawa jestem czy znaliście i stosujecie majeranek na przeziębienie i inne dolegliwości - koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzu.


Jeśli wpis się Wam podobał zostawcie po sobie ślad - polubcie, skomentujcie, udostępnijcie lub prześlijcie osobie, której te informacje mogą się przydać.

Więcej zdrowych inspiracji i motywacji do zmiany i działania znajdziecie również na profilu Ogród Możliwości na facebook'u tutaj. Serdecznie zapraszam.




Dbajcie o siebie
Anna Magdalena

Może Was również zainteresować:


Źródła:
  • Newerli-Guz J., Przeciwutleniające właściwości majeranku ogrodowego Origanum majorana L., "Problemy Higieny i Epidemiologii" 2012, nr 93(4).
  • Fatemeh Bina et al.; Sweet Marjoram: A Review of Ethnopharmacology, Phytochemistry, and Biological Activities;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger