sierpnia 22, 2017

Nasze zmysły w życiu i zdrowym odżywianiu

Była już ciemna noc, kiedy obudził mnie on 😊 Miałam wrażenie, że go nie znam, nie rozpoznaje... Intensywnie zajmował przestrzeń w mojej sypialni. I mimo otwartego okna, nie mogłam nic zrobić, otoczył mnie całym sobą ...
Zmysły w życiu i zdrowym odżywianiu

Zaskoczył mnie, obudził w środku nocy zupełnie niespodziewanie. Nie widziałam go, ale czułam jak wypełnia moje nozdrza, moje płuca, że nim oddycham. Podążyłam za nim .... wdech, wydech, wdech, wydech, wdech wydech. Ten uważny oddech pozwolił na uważne jego poczucie, zaobserwowanie w nim siebie, swego ciała i przestrzeni wokół... Czy było to przyjemne, trudno powiedzieć, raczej inne i jeszcze nierozpoznane...

On nie jest jeden, jest go całe biliony i choć nie jesteśmy w stanie nazwać ich wszystkich, to właśnie one - ZAPACHY potrafią poprzez jedno niuchnięcie, przenieść nas w czasie. Wielokrotnie zabierają nas na wycieczkę do przeszłości, do wyjątkowych chwil. Przenoszą do ukochanej babci piekącej cudownie pachnący chleb, do mamy gotującej rosół, na łąkę pełną czerwonych maków czy w objęcia byłego partnera.

Trzy ostatnie dni, w których ograniczyłam jedzenie tylko do świeżych warzyw i owoców (tego potrzebowało moje ciało), sprawiły, że zmysł zapachu jeszcze bardziej się wyostrzył i teraz czuję niemal wszystko ...😉   Jednak nie jest to jak kiedyś, zapach pożądania danego dania czy określonego doznania. Tym razem jest inaczej to bardziej zapach ciekawości, chęci doświadczania i poznawania ....

Zapach ma ogromny wpływ na nasze życie, na nasze reakcje, relacje i zachowania. Na to czy chcemy gdzieś być, z kimś się spotkać czy chcemy coś zjeść i na to czy w ogóle smakuje nam jedzenie. Z pewnością nie raz tego doświadczyliście, kiedy zdarzyło Wam się być chorym i mieć katar. Kiedy nie czujemy zapachu jedzenia, cokolwiek jemy, mamy wrażenie jakbyśmy jedli karton, po prostu jedzenie nam nie smakuje. 

Dlatego każdego dnia doceniam, że czuję zapachy, że mogę odbierać ten piękny świat również tym zmysłem, że nie otwierając oczu mogę poczuć barwy jakimi mieni się moje otoczenie. Zachęcam do tego również Was - do wdzięczności za zmysł zapachu.

A żeby jeszcze bardziej uzmysłowić sobie jak cennym darem większość z nas dysponuje, proponuję na dzisiaj zapachowe ćwiczenie 👃

Bądźcie dziś uważni na zapachy. Dostrzegajcie wszystkie zapachy wokół, wąchajcie, niuchajcie, nie tylko to co dotyczy jedzenia, ale wszystko co znajdzie się na Waszej drodze.  

Przyjrzycie się tym zapachom i spróbujcie określić:
 • jaki mają kolor,
 • jakie mają wibracje,
 • co czujecie, kiedy czujecie dany zapach,
 • jakie emocje w Was wzbudzają konkretne zapachy,
 • jakie myśli się pojawiają,
 • ile zapachów dziś poczuliście. 
Na koniec dnia pomyślcie o tym, który z tych zapachów był najmniej przyjemnym, a w którym rozpłynęliście się z wielką rozkoszą. Jakich zapachów było więcej ? Co te zapachy Wam mówią o Was samych ?

Dostrzegajcie, przyglądajcie się, zapisujcie jeśli macie ochotę (lub w wersji zaawansowanej😉narysujcie swoje zapachy) i podzielcie się w komentarzu co nowego dzisiaj odkryliście. Co kryje się w Waszych zapachach? Lubicie zapachy, które Was otaczają?

Cudownego dnia, pełnego wyjątkowych zapachów i uważnego wąchania.

Dołączcie również do Ogródu Możliwości na facebook'u i zostawcie swój pachnący komentarz 😉

Z miłością

4 komentarze:

 1. Pięknie napisane! Ja dziś właśnie odkrywam zapach LASU :) Dzisiaj dzięki Twojemu artykułowi dzisiaj się bardzo skupię na zapachu lasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Klaudia :) Ja też uwielbiam zapach lasu, z pewnością pachnie pięknie i inaczej o różnych porach dnia i roku :) Pięknych doznać życzę :)

   Usuń
 2. Im bardziej wyostrzone zmysły, tym więcej przyjemności z jedzenia :) Ja mam wrazenie, że moje zmysły są wyostrzone i czuję bardziej intensywnie zapachy niż inni ludzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak z pewnością im bardziej wyostrzone zmysły i więcej uważności w jedzeniu tym smakuje bardziej :) W pełni się zgadzam. Dziękuję za Twój komentarz :) Pozdrawiam serdecznie

   Usuń

Copyright © 2016 Ogród Możliwości , Blogger